Segítségnyújtás két keréken

2023. május 27.
Motorosoknak szerveztek elsősegély-tanfolyamot április 23-án, vasárnap Pilisvörösváron, a Kacsa-tónál. Az eseményt szervező egyesület tagjai mentősök, illetve egészségügyi dolgozók, akik azt tűzték ki célul, hogy roadshow keretében minél több motorosnak megmutassák, mit tegyenek, hogyan segítsenek egy esetleges motoros balesetnél.

Felborult motor, földön fekvő motoros, vérző utas, kétségbeesett autósofőr – ezt is láthatta az, aki április 23-án kora délután a Kacsa-tónál sétált. Az első ijedtségen túl azonban hamar nyilvánvalóvá vált, hogy valójában nem történt baleset, a résztvevők statiszták, akik azért imitálnak balesetet, hogy minél több motoros megtanulhassa, mi a teendő egy valóságos közúti balesetnél. A szervező az X-Aid Bikers Egyesület, melynek tagjai egészségügyben, mentőszolgálatnál dolgozó motorosok, akik célja, hogy minél több motorosnak megtanítsák, hogyan tudnak hatékonyan segédkezni egy balesetnél. Bognár Péter, az egyesület elnöke maga is motoros mentőtiszt. Elmondta, hogy az egyesület két évvel ezelőtt azért jött létre, hogy segítsék a közlekedési balesetben megsérültek első ellátását. Tapasztalataik szerint sokan nem állnak meg egy baleset helyszínén segíteni, mert nem tudják, mit kellene tenniük. Azzal a céllal hozták létre a szervezetet, hogy roadshow-n és tanfolyamon keresztül, egy motorspecifikus elsősegély-tanfolyam keretében készítsék fel a két keréken közlekedőket egy-egy helyzetre, arra, hogy merjenek segíteni, és meg tudják kezdeni az első ellátást a mentő kiérkezéséig. A vasárnapi délutánon nem csupán egy balesetet láthattak az érdeklődők, hanem vezetéstechnikai és elsősegélynyújtó tréningeken is részt vehettek. Ez utóbbi során a jelenlévők maguk is „részesei lehettek” egy balesetnek, és elsajátíthattak olyan fogásokat, melyekkel segíthetnek egy baleset sérültjének. Az eseménynek a Kacsa-tó melletti terület adott helyszínt, és a lelkes önkéntesek mellett részt vettek rajta a Pilisvörösvári Önkéntes Tűzoltó Egyesület tagjai, valamint Fetter Ádám, a város polgármestere, aki maga is motorozik olykor. A polgármester elmondta: nagyon fontosnak tartja, hogy a motorosok aktívan tudjanak segíteni egy vészhelyzet során, és a város vezetése örömmel biztosít helyszínt egy ilyen rendezvényhez. A motoros résztvevők tehát egy napsütötte tavaszi napon kellemes hangulatú délutánt tölthettek el úgy, hogy néhány óra elteltével hasznos információkkal, fontos gyakorlati tudnivalókkal távoztak, melyet – ha szükséges – alkalmazni tudnak majd motoros útjaik során.

Palkovics Mária