A felelős kutyatartás legelső lépése eljutni az önismeretnek azon szintjére, ahol reálisan tudjuk mérlegelni, hogy a jelenlegi élethelyzetünk, egészségünk, mentális állapotunk megengedi-e az állattartást.
Paradox helyzetnek tűnhet, de a tudatos állattalanság ugyanúgy az állatvédelem fontos része, mint a tudatos állattartás. Ismernünk kell a saját határainkat ahhoz, hogy meg tudjuk állapítani, belefér-e életünkbe még egy nagy adag felelősség, idő, energia, pénz, amivel egy kutya (macska, aranyhörcsög, papagáj, alpaka stb.) jár.
Szűcsné M. Adrienn és Szőnyi-Bellér Ildikó (Ürömi Állatotthon) szerint ugyanakkor az, hogy nincs lehetősége valakinek saját állatot tartani, nem zárja ki azt, hogy ne segíthessen az állatokon. „Nem kell mindenáron örökbe fogadni. Tudsz úgy is segíteni, ha önkénteskedni jössz a menhelyre, például kiviszed a kutyát a kennelből kicsit sétálni. Ezzel inkább teszed boldoggá, mint azzal, ha örökbe fogadod, de három műszakban dolgozol, és nincs időd foglalkozni vele. Az is segítség, ha megosztod a gazdikereső kutyák posztját.”
Fontos tisztában lenni azzal, hogy az emberek vágyai, gondolatai nem elegek az örökbefogadáshoz. „Azt is kell nézni, és mi nézzük is, hogy a kutyáknak mire van szükségük. Ahogy az embereknél sem működik minden egyes szociális kapcsolat, úgy a kutyák fajtája, vérmérséklete, habitusa is döntő szerepet játszik abban, hogy milyen típusú gazda való nekik – osztják meg tapasztalataikat a szakemberek. – Egy fajtán belül is van munkakutya, és van küllemkutya. Az előbbit – ahogy a nevében benne is van – dolgoztatni, trenírozni kell, különben könnyen agresszívvá válhat. Sajnos nemrég jutott tudomásunkra egy eset, ahol egy dobermann a gazdájára támadt, nyolc napon túl gyógyuló sérüléseket okozva neki. A kutya felett most ott lebeg Damoklész kardja, hiszen a törvény szerint ilyen esetben az állat azonnal altatható, amennyiben idegen emberre támad. De ki a hibás? Szerintünk a gazda. Kimaradt ugyanis a szocializáció: a kutya nem tiszteli a gazdát, csak szereti – ez pedig kevés. A kutya ilyenkor valójában csak áldozat, mégis őt büntetik. Ezért is mérlegelünk annyit, ha tőlünk visznek kutyát, mert ahogy azt a fenti eset is mutatja, egy alfahím jellemű, nagy testű kutya egy arra teljesen alkalmatlan ember mellett veszélyessé is válhat” – meséli Adrienn.
Arra a kérdésre, hogy tapasztalatai szerint mi minden befolyásolhatja egy állat örökbe adását, Adrienn sorolni kezdi: „A kutyát tekintve nem mindegy, hogy kan vagy szuka. Családok mellé általában szukát szoktunk javasolni, mert lehet, hogy a kanokkal szemben sokkal acsarkodósabbak, de a családban sokkal melegebb szívűek. Az is számít, hogy mikor lett az állat ivartalanítva: 6 hónapos kora előtt vagy után. Fontos tényező, hogy hova viszik haza a kutyát: lakásba vagy kertes házba. A gazdik életvitele sem mindegy: aktív, sportoló embernek nagy mozgásigényű kutya való, aki pedig rendszerint otthon ül, annak egyértelműen lassabb, nyugodtabb társ kell. Idősebb korú ember mellé a legtöbb menhely nem ad ki kölyökkutyát, mi sem tesszük. Idősebb kutyát viszont oda tudunk adni egy idősebb embernek is, mert ők is megérdemlik a társra találás boldogságát.
Van egy szívmelengető történetünk, jött innen a szomszéd faluból egy néni, és itt a menhelyen találkozott Pannikával, egy középkorú kutyával. Azóta nemcsak rengeteget sétálnak együtt, de visszajárnak kutyaiskolába, tehát a néni nem egész nap a tévét nézi, mert a kutyát muszáj sétáltatni. A térdét is műtötték, de a rendszeres séta hatására mára már tökéletesen felépült, és ez főleg Pannikának köszönhető.”
Ildikó teljes egyetértéssel hozzáteszi: „Nagyon fontos az örökbeadási folyamatnál az, hogy természetesen van egy irányvonal, de nincs megszabott séma. Minden eset egyedi, ahogy minden kutya és minden család is az. Közel 70 kutya van jelenleg a menhelyen, úgyhogy az érdeklődőknek egyszerre több kutyát is tudunk mutatni, aki szerintünk neki való. Ezután ő választ, hiszen ő fog ráérezni arra, hogy melyik az a kutya, amelyikkel szebb lesz az élete.”
Az Ürömi Állatotthonban évente kétszer van nyílt nap, amikor leginkább lehet ismerkedni a kutyákkal. A következő ilyen alkalom ősszel várható, érdemes a menhely oldalán informálódni.
Az Ürömi Állatotthon folyamatosan várja az önkéntes sétáltatókat, illetve a közösségi szolgálatot teljesítő diákokat. További információk az uromimenhely@gmail.com címen, illetve a 06 70 619 9311-es számon kérhetőek.
Gelencsér Zsófia