Valószínűleg idén nyáron is eljönnek a rekkenő, kibírhatatlan hőség napjai, amikor 38 °C van árnyékban, a napon pedig 45 °C, a teraszon hagyott serpenyőben megsül a tojás, a levegő állva remeg, a strandon is csak piheg mindenki, aki oda menekült… Ilyenkor van igazán nagy szükség a felelős állattartásra.
Szinte nincs olyan élőlény, akit ne viselne meg a nagy meleg. Ilyenkor nagy szerepe van az embernek abban, hogy az állatok számára is megpróbálja elviselhetővé tenni a kánikulát. Az Ürömi Állatotthon vezetője és munkatársa, Szűcsné M. Adrienn és Szőnyi-Bellér Ildikó tanácsai alapján pontokba szedtük a nyári kutyatartás alapjait.
Hűvös hely
A legfontosabb, hogy legyen a kertben árnyék és naponta cserélt friss víz. A kutyák szervezete nem úgy adja le a meleget, mint az embereké – ők főleg a szőrtelen részeken (szájon, mancson) keresztül tudják magukat hűteni. Épp ezért érdemes kivenni a kutyaházból a szalmát, elhelyezni a kertben egy kisebb pancsolómedencét, vagy beszerezni egy hűtőmatracot, ami a lakásban tartott kutyáknak is nagy segítség lehet.
Séta
Érdemes a sétákat akkorra időzíteni, mikor a kutya érzékeny tappancsát nem égeti meg a forró aszfalt vagy homok. Ne feledjük, ők mindig „mezítláb” járnak!
Egy erdei-mezei séta után érdemes a kutyát átnézni a toklász- és a kullancsveszély miatt. A legjobb, ha a nagy melegek előtt a kutyakozmetikusnál – ha nem is nyíratjuk le teljesen – kissé rendbe szedetjük az állat szőrzetét. A hosszabb szőrű fajtáknál érdemes a tappancsszőröket is lenyíratni, ugyancsak a toklászveszély miatt.
Betegségek
Az állatokat sajnos ugyanúgy fenyegeti a kiszáradás és a hőguta, mint az embereket. Mancsra, hasra tett vizes kendővel hűthető leggyorsabban a szervezetük. Ezen kívül a rovarok megjelenésével fokozottan kell ügyelni az általuk terjesztett betegségekre: a szúnyogok a szívférgességet, a kullancsok a babéziát és a Lyme-kórt terjesztik. A szívférgességet érdemes rendszeresen szűretni az állatorvossal, mert „házilag” csak abban a kései stádiumban ismerhető fel, mikor a kutya tüdeje annyira megtelik a férgekkel, hogy köhögve, fulladozva veszi a levegőt. A babézia tünete a bebarnult vizelet, a Lyme-kóré pedig az ízületi fájdalmak. Ellenük bevethető többféle csepp, tabletta, nyakörv, ami távol tartja a veszélyes rovarokat, például a Simparika Trio vagy a MilPro tabletta.
Etetés
Ahogy mi, emberek sem eszünk nagy melegben nehéz ételeket, úgy a kutyák sem szívesen táplálkoznak a kánikulában. Az etetési időt is érdemes a nap hűvösebb óráira időzíteni (főleg főtt étel esetén), és lehetőleg séta utánra, hogy elkerüljük a végzetes gyomorcsavarodást, amely főleg a nagyobb testű kutyákat fenyegeti. A túlsúlyosabb kutyáknál fokozottan figyeljünk erre.
Kóbor, gazdátlan eb
Ha nagy melegben találkozunk kóbor állattal, semmiképp ne hagyjuk magára, hiszen a kóbor kutyákat sokkal inkább fenyegeti a hőség. Azonnal hívjuk az ebrendészt, a kutyát pedig tereljük be egy biztonságos, hűvös helyre. A legjobb, ha tudunk neki vizet is adni, amíg kiér az illetékes.
Utazás
Az autóban sose hagyjunk kutyát, lehúzott ablaknál se, árnyékban se, pár percre se. Ez ugyanis állatkínzásnak minősül, ha ilyen esettel találkozunk, azonnal értesíteni kell a rendőrt vagy a közterület-felügyeletet. A hatóságoknak ilyen esetben joguk van ahhoz, hogy akár az autó ablakát is betörjék, kiszabadítva ezzel a veszélyeztetett állatot.
Ha autóban utazunk a kutyával együtt, akkor mindig legyen nálunk az állathoz tartozó alapfelszerelés: oltási könyv, póráz, tálak a víznek és az ennivalónak (amit, ha speciális étrenden van a kutya, akkor szintén vigyük magunkkal), kakiszacskó, hűtőmatrac, rovarriasztó. A kutya szabályos szállítása kétféleképpen lehetséges: vagy hámban és bekötve, vagy biztonságos kutyaboxban. Extra adag vizet is be kell készíteni, iváshoz és hűtéshez egyaránt jól fog jönni az úton.
Nyaralás
Szerencsére Magyarországon is egyre több az olyan strand, ahova szabad kutyával menni. Pilisvörösvár környékén a legközelebbi ilyen hely a dorogi Palatinus-tó egyik része, ahol szabadon pancsolhatnak az állatok is. A vörösvári tavak ugyanis horgásztavak, ahová tilos beengedni a kutyát.
Érdemes böngészni az internetet az idei év friss kutyastrand-listájáért, remek helyeket lehet találni nemcsak Pest vármegyében, hanem a nagyobb vizek mellett is.
Ha tenger mellé megyünk a kutyával, figyeljünk arra, hogy semmiképp ne igyon a tengervízből, ami hányást, hasmenést okoz az állatnak. Valamint a sós víz ugyanúgy szárítja az ő bőrüket is, ezért őket is le kell zuhanyozni fürdés után.
Minden esetre érvényes szabály az, hogy a strandra csak egészséges, oltott, nem tüzelő állatot vigyünk, és tartsuk be a közösségi kutyás szabályokat, pont úgy, mint egy kutyafuttatóban. Ha olyan kutyával találkozunk, melynek pórázán, nyakörvén sárga szalag van, akkor tartsunk távolságot: ez a jelzés arra vonatkozik, hogy a kutya kiképzés alatt áll, vagy veszélyes, vagy barátságtalan.
Panzió
Ha nem megoldható a kutyával való nyaralás, akkor érdemes panzióba beadni arra az időre, amíg mi távol vagyunk. Azonban nem árt előtte körültekintően szemügyre venni a helyet, illetve egy-két alkalmat a kutya beszoktatására szánni, mielőtt több napra ott hagynánk. Emellett tájékozódjunk, hogy az adott panzió milyen oltásokat kér, és hogy azok megvannak-e a kutyánknak (pl. a kennelköhögés elleni vakcina).
Az Ürömi Állatotthon nyáron is ugyanúgy várja az önkéntes kutyasétáltatókat, illetve az 50 órás közösségi szolgálatot teljesíteni vágyó fiatalokat: nekik napi öt órát tudnak igazolni. A diákokat főképp kutyasétáltatással és -fésüléssel, udvarsöpréssel és egyéb könnyebb munkákkal bízzák meg.
Nyáron a látogatók, érdeklődők számára csak kedden, csütörtökön, szombaton és vasárnap 8–12 óráig látogatható az Ürömi Állatotthon! Gelencsér Zsófia