nyugalmazott bányagazdasági üzemmérnök
Zelenai Zelenai István bányászcsalád gyermekeként született 1938-ban Pilisvörösváron. Szülőfalujában járt általános iskolába. 1956-ban végezte el Tatabányán a négyéves bányaipari technikumot. 1956–1966 között a Pilisi Szénbányaüzemben dolgozott föld alatti termelésirányító, segédaknász, műszakvezető és főaknász munkakörökben.
A Miskolci Nehézipari Műszaki Egyetem levelező tagozatán szerzett üzemmérnöki képesítést, majd 1966-tól 1976-ig az Országos Bányaműszaki Főfelügyelőség műszaki állományában dolgozott a dorogi Kerületi Bányaműszaki Felügyelőség illetékességi területén.
Népgazdasági érdekből 1976-ban a Dorogi Szénbányák Vállalathoz helyezték, ahol az NSZK (Ruhr-vidék) területén tevékenykedő bányaépítési kirendeltség szervezésével bízták meg. 1976–1980 között német feketeszénbányákban vállalt földalatti beruházások műszaki és a kirendeltségvezetője volt.
1980-tól a Dorogi Szénbányák újonnan épülő „Lencsehegy II.” bányaüzem beruházási és a „Kutatási és Bányaépítési Üzem” (KBÜ) műszaki ügyeinek intézését segítette, 1990-ben történt nyugdíjaztatásáig.
A bányászatban eltöltött 38 évnyi szolgálati időben a Bányász Szolgálati Érdemérem bronz, ezüst, arany, gyémánt fokozata és a Bányamentő Szolgálati Érdemérem (25 éves szolgálatért) kormányelismerésben részesült.
Nyugdíjba vonulása után fáradhatatlanul kezdte gyűjteni a pilisi bányászattal, különösképpen a Lipót-aknaüzem működésével, a vörösvári bányászcsaládok életével kapcsolatos dokumentumokat. Személyesen kereste fel a bányatelepen élő bányászokat, illetve azok leszármazottait, és gyűjtötte a fotókat, dokumentumokat, tárgyi emlékeket.
Gazdag és sokrétű tevékenységének főbb állomásai:
– 2008 novemberében ünnepséget szervezett a bányászsztrájk 80. évfordulója alkalmából. Kezdeményezésére és gyűjtőmunkája eredményeképpen ekkor került felavatásra a volt bányaigazgatói épületben a Bányász emlékszoba.
– 2010-ben a Bányatelepen felavatták a Bányász emlékparkot az áthelyezett bányászsztrájk-emlékművel. Az emlékpark megtervezésében, kialakításában aktív szerepet játszott.
– A 2011. évi Bányásznapon átadták a Bányász emlékparkban a bányamunkát és a széntermelést jelképező Bányacsille emlékművet. Az emlékmű terveit ő készítette.
– 2019-ben kezdeményezésére kegyeleti emlékhelyet alakítottak ki a Csobánkai utcai köztemetőben a vörösvári bányászmártíroknak.
– A 2022. évi Bányásznapon a Bányász emlékparkban felavatták a Bányászmártírok emlékművét, amellyel teljessé vált az általa elképzelt emlékműegyüttes.
– 2022 októberében több évtizedes gyűjtő- és feldolgozómunka, valamint kétévi írói-szerkesztői munka után megjelent „A Pilisi-medence bányászatának története” című nagyívű munkája. A 340 oldalas könyv értékes és pótolhatatlan fényképek és egyéb dokumentációk felhasználásával mutatja be a Pilisi-medence bányászatának múltját. A leírtakkal a pilisi bányászok életéről, munkájáról, küzdelmeiről és a már megszűnt szénbányászatról kívánt megemlékezni a szerző.
Zelenai István a Pilisi-medence szénbányász szakembereinek egyik utolsó képviselője, akinek még van személyes érintettsége. Elkötelezettsége, szenvedéllyé váló múltfeltáró és -megőrző munkája, a bányász elődök, különösen a bányászmártírok iránti tisztelete példamutató. Az ő tevékenysége révén Pilisvörösvár bányász múltja nem fog a múlt ködébe veszni, örökké emlékezni fogunk az áldozatos, verejtékes munkát végző bányászokra, akik a mi jelenünket is építették.
Pilisvörösvár Város Önkormányzatának Képviselő-testülete Zelenai István nyugalmazott bányagazdasági üzemmérnök részére kiemelkedő honismereti és helytörténeti tevékenysége, a bányász hagyományok megőrzésében, valamint a bányászélet erkölcsi és szellemi értékeinek átörökítése terén végzett példaértékű munkája elismeréseként Pilisvörösvár Város Díszpolgára címet adományoz.