zenepedagógus, intézményvezető
Határozat: 154/2017. (IX. 07.) Kt.
Oláhné Szabó Anita 1970. október 20-án született Debrecenben. Nyírbátorban nevelkedett, általános iskolai és zeneiskolai éveit is ott töltötte. Nővére nyomdokaiba lépve 6 évesen hegedülni kezdett, és hamar kiderült: tehetséges is ezen a hangszeren. Nyírbátorban állandó fellépője volt a városi rendezvényeknek, koncerteknek: versmondóként, énekesként és hangszeres szólistaként is megmutathatta tudását.
Már gyerekként kezdett dalokat írni. Elsőként versek megzenésítésével foglalkozott, majd saját gondolatait, érzéseit próbálta meg dalokba foglalni. A klasszikus zene mellett, 10 éves korától játszott különféle könnyűzenei formációkban is.
1994-ben felvételt nyert a debreceni Kodály Zoltán Zeneművészeti Szakközépiskolába. Felsőfokú tanulmányait szintén Debrecenben végezte, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán. Mindig is a tanítás volt az álma, a gyerekek oktatására és a zene megszerettetésére tette fel az életét, ezért lett zenetanár.
A diploma megszerzése után, főiskolai tanárai biztatására Budapesthez közeli zenetanári álláshelyet keresett pedagógusi pályafutásának megkezdésére. 1994-ben egy hirdetés alapján talált rá Pilisvörösvárra. Mivel apai ágon rátkai német nemzetiségi családból származik, szinte sorsszerű volt, hogy éppen Pilisvörösvár lett az első, és az eddigi egyetlen munkahelye. Hamar beilleszkedett közösségünkbe, s aktív résztvevője lett városunk zenei, kulturális életének.
A pilisvörösvári zeneiskola tanáraként kezdetben a legnagyobb kihívást a vonóstanszak újraépítése jelentette számára. A fúvós tanszakok hagyományos pilisvörösvári népszerűsége ellenére nagyon hamar jelentős eredményeket ért el, és ma már – hosszú évek óta – a hegedű az egyik legkedveltebb hangszer a vörösvári zeneiskolában.
Szakmai munkája elismerésekén meghívást kapott a portugáliai Concurso Internacional Cidade do Fundao nemzetközi klasszikus zenei verseny hegedűzsűrijébe, ahol számos amerikai és európai művésszel dolgozhatott együtt. 1998-tól 2002-ig, második gyermeke születéséig hegedűtanári munkája mellett az igazgatóhelyettesi feladatokat is ellátta a zeneiskolában. 2005-ben közoktatási vezetői diplomát szerzett. 2012-től egy éven át ismét igazgatóhelyettes lett, 2013 augusztusától pedig kinevezett igazgatója a Pilisvörösvári Cziffra György Alapfokú Művészeti Iskolának.
Az Oláhné Szabó Anita által vezetett Művészeti Iskola országos szinten is kimagasló szakostanári ellátottsággal, állandósult növendéklétszámmal és lelkes, támogató szülői háttérrel büszkélkedhet. Igazgató asszony munkájának gyümölcse egy innovatív, lelkes tanári gárda és egy jó csapatszellem, ami megtartó erő, és vonzó mindenki számára. Igazgatói és hegedűtanári munkája mellett gyakorló muzsikus is. A mára már városi szintű, közkedvelt és népszerű karácsonyi zeneiskolai koncert egyik állandó szervezője, szereplője. Jelenlegi zenekarát, a Gyémántpolgárt már több ízben hallhatta a pilisvörösvári közönség. Kedveli és pártolja a társművészeteket is, így jó példát mutat a zenetanuló diákoknak, ösztönzi, buzdítja őket a művészetek aktív művelésére.
Mind zenepedagógusként, mind vezetőként lelkiismeretesen, példaértékű szorgalommal, s alázattal látja el feladatait. Növendékeit a zene szeretetére neveli. Fontos számára, hogy tanítványai sikerélményben részesüljenek, ezért a hegedűtanszak átszervezése után két évvel létrehozott egy kis vonószenekart is. Meggyőződése, hogy csakis a közösségi élmény és annak összetartó ereje az, ami a mai világban segítséget és támaszt nyújthat a fiataloknak, azért minden szinten segíti és támogatja az általa vezetett intézményben a zenekari, kamarazenei és a kórusmunkát.
Fontosnak tartja a térség oktatási és kulturális értékeinek összefogását. Támogatója és kezdeményezője a térségi szintű rendezvényeknek. Az ő kezdeményezésére indult el a Művészeti Iskolák Találkozója, melynek keretében a járásban működő művészet-oktatásban érdekelt iskolák találkoznak évente, és mutatják be legkiválóbb alkotásaikat, produkcióikat. Szintén egyik elindítója az Udvari Vigadalom elnevezésű rendezvénynek, melynek az igényes szórakozás, szórakoztatás az egyik fő célja, s az ő nevéhez fűződik az Ifjúsági Fúvóstalálkozó és a Hangliget énekverseny megszervezése is. Oláhné Szabó Anita hathatós közreműködésével a pilisvörösvári zeneiskola 2011-ben elnyerte a „Referenciaintézmény” címet.
A térségi zenei találkozón kívül nemzetközi zenei találkozók szervezésében is aktívan részt vesz. Ezek közül a 2011-ben indult Trina-rendezvénysorozat a legjelentősebb, melynek kere-tében három testvértelepülés: Gerstetten (német), Cebazat (francia) és Pilisvörösvár (magyar) zeneiskoláinak egyesített fúvószenekara, a TRINA Orchestra évente egyszer egy hetet közösen gyakorol, s az adott évben házigazda testvérvárosban koncertet ad. Az évente megrendezett TRINA-koncertek a közös muzsikálás igényes megnyilvánulásai, és egyben erősítik testvárvárosaink fiataljaink összefogását és barátságát is.
Pilisvörösvár Város Önkormányzata Képviselő-testületének 154/2017. (IX. 07.) Kt. sz. határozata Pilisvörösvárért emlékérem adományozásáról Pilisvörösvár Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a Pilisvörösvár Város Díszpolgára cím és a Pilisvörösvárért emlékérem alapításáról és adományozásáról szóló 6/1993. (III. 04.) önkormányzati rendeletében biztosított jogkörében eljárva Oláhné Szabó Anita hegedűtanár, a Cziffra György Alapfokú Művészeti Iskola igazgatója részére több évtizedes kiemelkedő zenepedagógusi és intézményvezetői munkájának elismeréseképpen Pilisvörösvárért emlékérmet adományoz.
Pilisvörösvár, 2017. október 23.