November negyedikén az 1956-os forradalom és szabadságharc áldozataira emlékezünk

2021. november 4.

1956. október 23-án forradalom bontakozott ki a kommunista diktatúra és a szovjet megszállás ellen. A forradalom a Magyarországon tartózkodó szovjet csapatok beavatkozása után fegyveres szabadságharccá változott. Október 31-én a Nagy Imre vezette magyar kormány kinyilvánította az ország semlegességét, és felmondta a Varsói Szerződést.

1956. november 4-én, vasárnap hajnalban a szovjet hadsereg általános támadást indított Budapest, a nagyobb városok és a fontosabb katonai létesítmények ellen. A rohamról már október 31-én döntöttek Moszkvában.

A szabadságharcnak vörösvári áldozata is volt. A húsz éves Fedor Lajos Budapesten halt mártírhalált, holttestére a Palace Szállóban leltek rá. Először a Rákóczi téren temette el a hotel igazgatója 1956. november 8-án, majd 1956. november 20-án Vörösváron helyezték el végső nyugalomra, nagy tömeg kíséretében. A Fedor Lajosnak emléket állító tábla a Hősök terén található.

A kormány november negyedikét 2013-ban hivatalosan is nemzeti gyásznappá nyilvánította.