Miben segíthetünk?

Az a jó döntés, amire hosszú távon is büszke lehetsz

Az a jó döntés, amire hosszú távon is büszke lehetsz
2025. június 30.
Önkormányzati képviselőket bemutató sorozatunkban Mátrahegyi Erzsébettel, a Szociális és Egészségügyi Bizottság elnökével beszélgetünk munkáról, közéletről, felelősségről.

A Vörösvári Újság 2021. júniusi lapszámában nagyon részletesen bemutatkozhattam. Azóta volt egy komplikált bokatörésem, megoperáltak rosszindulatú hasnyálmirigy-daganattal, elvesztettem édesanyámat, és az egyik fiam „kirepült”: Budapestre költözött. Immár közel 20 éve dolgozom egy helyi háziorvosi praxisban körzeti ápolóként, de a laborban már ritkán helyettesítek. A helyi Katolikus Karitász elnöke lettem. Újraválasztott önkormányzati képviselőként ismételten megkaptam a bizalmat a Szociális és Egészségügyi Bizottság elnöki posztjának betöltésére, és tagja lehetek az Ügyrendi, Oktatási és Kulturális Bizottságnak is.

- Hogyan kezdődött a közéleti pályafutása?

Szívesen beszélgetek bármely témáról, érdekelnek a különböző vélemények, ez így van, mióta az eszemet tudom. Már az iskolában is kiálltam a közösség érdekeit képviselve. Szeretem a helyi közéletet, érdekelnek városunk közügyei, ezért gondoltam, hogy szívesen lennék képviselő. Néhány szavazaton múlt, hogy ez a 2010-es években nem sikerült, helyette akkor Gromon István polgármester kérésére külsős bizottsági tag lettem. 2019 októbere óta választott képviselő vagyok. Sokan azt gondolják, hogy ez egyfajta hatalom, és valamiféle plusz jogod van elintézni a dolgokat, de ez nem igaz, ez szolgálat. Képviselőként a közvetítő kapocs vagy a lakosság és a mindig segítőkész hivatal között. Leteszed az esküt, hogy egész Pilisvörösvárért dolgozol, nem „csak” a választókörzetedért. Előfordul, hogy szíved szerint mást szavaznál, de neked nem a saját véleményedet kell képviselned, hanem a közösség érdekeit. Az a jó, ha az értékek mellett teszed le a voksodat, nem az érdekek mellett. Nehezítésként a pálya szélén állók, vagy az adott ügyről mást gondolók pocskondiáznak, gáncsoskodnak, főleg az online térben a „fotelforradalmárok”, és ezt is tűrni, bírni kell.

- Korábban is sokan ismerték Vörösváron, de mostanra biztosan – offline is, online is sokakkal tartja a kapcsolatot. A képviselőség azonban az ismertségnél is több felelősséggel jár. Mit gondol erről?

Szerintem az a fontos, akár egészségügyi dolgozó vagy, akár önkormányzati képviselő, hogy tudd magadról: bizonyos értelemben példa lehetsz a többiek számára. Akkor vagy hiteles, ha nem mész szembe azzal, amit képviselsz. Egészségügyisként élj egészséges életmódot, képviselőként tartsd be a szabályokat, vagy hiteltelenné válsz! Tudom magamról, hogy sajnos elhíztam, parkoltam már kifogásolható módon, nőtt gaz a kapunk előtt, de megint járok edzőterembe, és próbálok odafigyelni, hogy a mindenkitől elvárt szabályokat én is betartsam.

- Cser Andrással egy meglehetősen népes Facebook-csoport adminisztrátorai. Mit gondol, összefér ez a képviselőséggel?

Cser Andrással a Vörösváriak és a Pilisvörösvár MOST csoportok tulajdonosai vagyunk, de ez nem a mi oldalunk, hanem egy nyitott közösség, itt kulturált formában bárki elmondhatja, amit gondol. Szabályok szerint működtetjük a csoportjainkat, és kellő szigorral, de igazságosan próbálunk dönteni. 2024 őszén azt is felvállaltuk, hogy a jelentett, önigazolásra képtelen profilokat kitiltjuk a csoportjainkból. Azt gondolom, amíg minden oldal arra panaszkodik, hogy a másiknak kedvezünk, addig jól csináljuk.

Milyen jellegű visszajelzések érkeznek önhöz a város ügyeivel kapcsolatban? 

A visszajelzések sokszínűek, általában csendes, szóbeli köszönömöket kapunk, és hangos, írásos nemtetszéseket, de nem az a jó döntés, amiért ma népszerű vagy, hanem amire hosszú távon is büszke lehetsz. Sokan azt hiszik, hogy nem ismerjük a gondokat, és ezért nem oldjuk meg. Igazából három nehezítő körülmény van: a politikai döntések, a szűkös költségvetés és a kötelező, de időigényes bürokrácia. Nélkülem valószínűleg nem valósult volna meg a Széchenyi és a Rákóczi utcai járdaszakasz, de amikor a TEVÖ-ből kiváltam, azt éreztem, hogy számukra „politikai ellenség” lettem, és a Bartók Béla utcai zebra szerintem az előző ciklusban ezért nem kapott prioritást. Azóta az új engedélyezés végén járunk, és attól függetlenül, hogy a 3-as körzet képviselője épp lemondott, a 10-es úton a Bányatelep és a Papiföldek között nemsokára lesz zebra a gyalogosok és a biciklisek számára. Az Útőrház utcai gyalogátkelő is hamarosan megvalósul az eredeti 152 millió forint töredékéből, biztonságosabb, nyomógombos, lámpás formában. Dolgozunk millió dolgon, a mentőállomás felújításán, a kemping fejlesztésén, de sajnos még egyik sincs célegyenesben.

Meséljen egy kicsit a bizottságban zajló munkáról! Milyen döntéseket hoznak? Van-e olyan része, ami nincs szem előtt? 

A SZEB-nek sok nyilvános, az egészségügyet érintő döntése van, a szociális kérdések, a segélyezés azonban láthatatlan, pedig a rászorulók számára létkérdés. Minden támogatásnak határt szab helyi rendeletünk és az önkormányzatunk költségvetése. Vannak, akik szociális lakást és bérszintű segélyeket remélnek, de városunkban sajnos ilyen támogatással nem szolgálhatunk.

Nem tűnik túl nyugalmasnak ez a mostani önkormányzati ciklus. Ön szerint jelen helyzetben mi tenne jót Pilisvörösvárnak?

A jelenlegi helyzet a demokrácia szempontjából lehet, hogy zseniális, együtt dolgozni viszont nehéz. Azt gondolom, ahogy a családban a gondokat betakarja a „sváb kötény”, úgy a városért dolgozva is az lenne a követendő példa, hogy ne terítsünk mindig minden rosszat azonnal. Remélem, hogy most az önkormányzatban is elindultunk egy jobb irányba, vannak, akikkel négy és fél év után idén májusban végre már volt érdemi kommunikációm. 

A pártpolitikai viharok kapcsán többször megkérdezik tőlem, hogy miért pont dr. Fetter Ádámot támogatom, ha állításom szerint egyes mondatait vállalhatatlannak tartom. Ilyenkor visszakérdezek: szerinted melyik polgármesterrel kellene együtt dolgoznom? A város egyetlen polgármestert választott a 2024-től 2029 őszéig tartó ciklusra. Szerintem, ha nem is mindig értünk egyet, ha kölcsönösen kritizáljuk is egymást – persze csakis négyszemközt –, akkor is ez a követendő magatartás. Amikor dolgozunk, mi nem azt keressük, miben különbözünk, hanem hogy a város érdekében mit tehetünk együtt.

- Egyszer azt mondta, nincs olyan, hogy egy polgármester civilben lenne, hiszen akárhová megy, úgyis megtalálják a közügyekkel. Ön hogy éli meg a munkáját, a képviselőséget?

Valóban én mondtam ezt, és számomra is az okozza a legnagyobb nehézséget, hogy az emberek nem választják külön a szerepeimet, pedig egyre határozottabban adok hangot annak, hogy mindennek megvan a maga ideje. A rendelőben főnököm és kötött munkaidőm van, szeretném, ha ott csak egészségügyi gondokkal és vérvétellel keresnének – de ezekkel ne keressenek, amikor máshol dolgozom vagy kikapcsolódom. Jó lenne, ha képviselőként időpontot egyeztetve, a helyszínen néznénk meg a problémát, mert egy fotó nem mindig elég, hogy értsem, mi a baj. A helyi karitász és a SZEB elnökeként pedig értem, hogy napokig nem halogatható egy-egy kérés, de segíteni biztosan csak a rendelői munkaidőmön kívül tudok.

Sólyom Ágnes

Hírek []
Események []
Dokumentumok []
Aloldalak []