A szeptember elsejei bányásznap alkalmából ünnepséget tartott pénteken délután Pilisvörösvár Város Önkormányzata és a Bányász Szakszervezeti Szövetség Pilisi Nyugdíjas Alapszervezete. Az esemény az Ady Endre utcában, a Lipót akna emléktáblájának koszorúzásával kezdődött, majd a Bányász emlékparkban folytatódott a polgármester ünnepi beszédével, a Nosztalgia dalkör műsorával és koszorúzással. A megemlékezést a Jubiláló Bányász Szakszervezeti tagok köszöntése és fogadása követte a Napos Oldal Szociális Központban.
Fetter Ádám beszédében köszöntötte a résztvevőket, köztük Radosai Mariannt a Pilisi Bányász Szakszervezet elnökét, Bánhidi Józsefet a Dorogi Bányász Szakszervezeti Szövetség elnökét, Zelenai István nyugalmazott bányamérnököt, városunk díszpolgárát, Mráz László bányamérnököt, valamint a megjelent szakszervezeti tagokat, nyugdíjas bányászokat és az eseményen közreműködőket. „Városunk jelentős bányászmúltra tekint vissza, mi tiszteljük és fontos számunkra a hagyományok ápolása. Azt gondolom, hogy Pilisvörösvár sokszínűsége és gazdagsága az egykori bányászatnak is köszönhető. Ahol jó minőségű és elegendő mennyiségű nyersanyag van, ott megjelenik a bányászat, megerősödik a lakosság és fellendül a gazdaság. Ez a fellendülés Önöknek bányászoknak köszönhető!” – mondta. Az esemény végén a polgármester arra kérte a résztvevőket, hogy egyperces néma csenddel emlékezzenek a közelmúltban elhunyt Glevitzky Istvánra, az Országos Magyar Bányászati és Kohászati Egyesület Dorogi Helyi Szervezetének korábbi elnökére.
Pilisvörösvár életében sokáig meghatározó szerepet játszott a bányászat. Az egykori vörösvári szénbányákban sok helybéli nehéz, veszélyes munkával termelte ki az aknákból a kőszenet. A bányászat 1903-tól adott munkát az itt élőknek egészen 1941-ig. Az első világháborúban a termelés jelentősen megnövekedett városunkban, azonban ez nem jelentette az itt dolgozók életszínvonalának emelkedését. A bányászok emiatt 1928. november 23-án sztrájkba léptek. Erre az eseményre emlékezve, a sztrájk 50. évfordulóján készült 1978-ban a bányász emlékmű. Az alkotás - mely Bajnok Béla munkája - a Bányász Emlékparkban kapott helyett a később itt elhelyezett a bányászcsille emlékművel együtt. 2022-ben új emlékművet is avattak a bányásznapi ünnepségen a „Lipót I. és II.” nevű ikeraknák mélyítésének 120. évfordulójának alkalmából. Az alkotáson annak a 129 bányásznak a neve kapott helyet, akik munka közben vesztették életüket Pilisvörösváron. A harmadik szoborral vált teljessé a Bányász Emlékpark, hiszen ez utóbbi mű révén méltóképpen emlékezhetünk a bányászmártírokra is.
Képek: Pilis TV, Komáromi-Bauknecht Hajnalka, Valachi Katalin
Bányásznapi ünnepség Pilisvörösváron
2024. augusztus 23.