Miben segíthetünk?

Költségvetés és tavaszi tervek

Költségvetés és tavaszi tervek
2025. március 28.
Interjú dr. Fetter Ádám polgármesterrel.

Ez a költségvetés elfogadása utáni első interjúnk. Mit mutatnak a számok?

A képviselő-testület február 20-án elfogadta Pilisvörösvár 2025-ös költségvetését, amely összességében nem tartalmaz jelentős meglepetéseket. A város gazdálkodása továbbra is stabil alapokon nyugszik, így idén is biztosítottak a fejlesztések forrásai, valamint infláció feletti mértékben tudtuk növelni a civil szervezetek támogatását. Különösen fontosnak tartom kiemelni, hogy a vörösvári lakosok adóterhei változatlanok maradnak, ahogyan a vállalkozások iparűzési adója sem emelkedik, miközben a környező települések többsége ezt a lépést megtette.

A költségvetés összeállításánál – ahogy Cser András alpolgármester is hangsúlyozta a testületi ülésen – az óvatosság és a stabilitás volt a meghatározó szempont, a megalapozatlan ígéretek és a túlzó tervek helyett. Az önkormányzat bevételeinek jelentős részét az állami támogatások adják, amelyekből idén közel 253 millió forinttal több érkezik. Ez az összeg elsősorban a minimálbér-emelésének és a pedagógusok 22,2%-os béremelésének fedezetét szolgálja.

Ugyanakkor ezzel párhuzamosan 75 millió forinttal nőtt a szolidaritási hozzájárulás, amelyet a város növekvő adóerő-képessége miatt kell befizetnünk. Így összességében 336 millió forinttal támogatjuk – az államon keresztül – a nehezebb helyzetben lévő önkormányzatokat.

A közhatalmi adóbevételeink esetében 45 millió forintos csökkenéssel számolunk, amely főként az iparűzési adóbevétel visszaeséséből adódik. Az iparűzési adó tervezett összege 1,15 milliárd forint, amelynek meghatározásánál az óvatos, felelős gazdálkodás elvét követtük.

A beruházások tervezése az eddigi gyakorlat szerint zajlik: a képviselő-testület csak a 2025 januárjában elfogadott határozatok alapján nevezi meg a konkrét fejlesztéseket, a további projektek finanszírozása pedig a fejlesztési tartalékból történő átcsoportosítással valósulhat meg.

Összességében a 2025-ös költségvetés biztosítja az önkormányzat stabil működését, az intézmények fenntartását, valamint a kötelező feladatok ellátását, miközben lehetőséget teremt új beruházások és fejlesztések megvalósítására is. Célunk továbbra is egy kiszámítható, felelős gazdálkodás, amely hosszú távon garantálja Pilisvörösvár fejlődését és élhetőségét.

Februári ülésén arról döntött az önkormányzat, hogy telekalakítási és építési korlátozást vezet be a város bizonyos területein. Mikor és hogyan merült fel, hogy erre szükség van?

Azt gondolom, hogy a képviselő-testület egy olyan döntést hozott, amely hosszú távon határozza meg Pilisvörösvár fejlődését és élhetőségét. A városban az elmúlt években tapasztalt intenzív lakásépítési hullám komoly kihívások elé állította a helyi infrastruktúrát: zsúfolttá váltak útjaink, emellett bölcsődéink, óvodáink és iskoláink a kapacitásaik végéhez értek, közműhálózatunk pedig egyre nagyobb terhelésnek van kitéve. Számomra nem volt kérdés, ahogy azt már számos alkalommal elmondtam: Vörösvár megtelt!

Így időszerű volt egy olyan lépés, amely biztosítja, hogy Pilisvörösvár megőrizhesse családias, kisvárosias jellegét, és fejlődése ne a kontrollálatlan beépítés, hanem az átgondolt városfejlesztés irányába haladjon. A képviselő-testület úgy döntött, hogy változtatási tilalmat rendel el bizonyos területeken, így az új Helyi Építési Szabályzat elfogadásáig nem engedélyezi új társasházak és ikerházak építését a következő városrészekben: az északi lakóövezet, a Krautland területe, a településközpont, a Kápolna utca és Kálvária utca környéke, a Kálvária domb és a Csendbiztos utca térsége. 

Az elmúlt években számos visszajelzés érkezett a lakosságtól, amelyekben aggodalmukat fejezték ki a város rohamos beépülése miatt. Ezt az álláspontot osztva kezdtünk el dolgozni azon a szabályozáson, amely lehetőséget ad a lakóövezetek fejlődésének tudatos irányítására. Az előkészítő munkák már hónapokkal ezelőtt megkezdődtek, hiszen világossá vált, hogy ha nem lépünk időben, Pilisvörösvár infrastruktúrája nem fogja tudni kiszolgálni a lakosságszám növekedéséből adódó igényeket.

Fontos hangsúlyozni, hogy ez az intézkedés nem érinti a már kiadott építési engedélyeket, és nem vonatkozik az adott területeken a hatályos szabályok szerint építhető magánházakra. A döntés nem valaki vagy valakik ellen szól, hanem arról, hogy Pilisvörösvár fenntartható módon fejlődjön, megőrizve élhetőségét és a közösségi élet minőségét. A városvezetés feladata az itt élők érdekeinek védelme, és az, hogy olyan döntéseket hozzon, amelyek a jelen és a jövő generációi számára is biztosítják a jól működő intézményrendszert, a biztonságos közlekedési és közműhálózatot, valamint a lakókörnyezetünk hosszú távú fenntarthatóságát. Ezért hoztuk meg ezt a döntést, és ezért fogunk dolgozni a jövőben is.

A költségvetéssel együtt a civil támogatásokról is döntött a testület. Mennyit költ a város a helyi közösségek támogatására? 

Úgy vélem, Pilisvörösvár 2025-ben – ahogy az azt megelőző években is – jelentős támogatást nyújt a város civil szervezeteinek. Az idei költségvetésben 30 millió forintos keretösszeg áll rendelkezésre a helyi egyesületek, kulturális és sportközösségek, valamint egyházközségek működésének segítésére. A támogatás célja, hogy erősítse a közösségi életet, segítse a sportegyesületeket, kulturális és hagyományőrző csoportokat, valamint támogassa azokat a szervezeteket, amelyek a város lakóinak mindennapi életét színesebbé és biztonságosabbá teszik.

Elmondható, hogy a tavalyi 28,5 millió forint keretösszeg idén 30 millió forintra nőtt, azaz a KSH által mért, 2024. évi 3,7 %-os inflációhoz képest magasabb, átlagosan közel 5,2%-os emelést jelent a pilisvörösvári civil szervezetek számára.

Döntöttek az intézményvezetők kinevezéséről is. Mi volt a fő szempont a Művészetek Háza és a szakrendelő igazgatójának kiválasztásánál?

Úgy gondolom, hogy a képviselő-testület két tapasztalt, kiváló helyismerettel rendelkező szakembert választott az intézmények élére. Berényi Ildikó korábban már öt éven keresztül irányította a Művészetek Házát, most a testület többsége támogatta az általa képviselt vezetési irányvonalat és jövőbeli terveket. Ez a döntés meggyőződésem szerint helyes és megalapozott volt.

Dr. Kóti Tamás, a szakrendelő jelenlegi vezetője nemcsak orvostudományi és közgazdasági végzettséggel, valamint egészségügyi menedzseri szakképesítéssel rendelkezik, hanem több mint 15 éves vezetői tapasztalata is biztosíték arra, hogy az intézmény továbbra is szakszerű és felelősségteljes irányítás alatt marad. Úgy vélem, hogy ezzel a döntéssel a város intézményei biztos kezekben lesznek a következő időszakban.

Beköszöntött a március, mik a tavaszi tervek Vörösváron?

Valóban, már nagyon vártuk ezt az időszakot, hiszen a téli hideg időjárás jelentősen korlátozza a kültéri fejlesztési munkálatokat. Most azonban elérkezett az az időszak, amikor teljes lendülettel nekiláthatunk az előttünk álló feladatoknak.

Hamarosan nyilvánosságra hozzuk az idei járdaépítési és útfelújítási terveket, de néhány beruházás már biztosan megkezdődik: a Fácán utcában, a Temető 9–10-es és 19–20-as parcellája között, valamint a Rákóczi utcában, a Bányató utcától a Virgonc Gyermekház kapujáig tartó szakaszon új járda épül.

Alig várom már, hogy Pilisvörösvár közterei és parkjai ismét virágba boruljanak a Városgazda Kft. közreműködésével.

Tavasszal több program és esemény is vár ránk: meghirdettük az idei várostakarítást, amit idén április 5–6-án tartunk. Ismét megrendezzük az UBM RedRun futóversenyt, valamint városunkon keresztülhalad a Tour de Hongrie kerékpárverseny is. Nagy öröm számunkra, hogy a Penny és a Lidl áruház is megnyitotta kapuit, ami újabb lehetőséget jelent a helyi vásárlók számára.

Mindezek alapján elmondhatjuk, hogy elindítottuk a tavaszi szezont, és teljes gőzzel haladunk előre a város fejlesztése és közösségi életének erősítése érdekében.

Flink Mihály

Hírek []
Események []
Dokumentumok []
Aloldalak []